Rss

Спілкування протягом дня

 • Вранці піднімайте дитину спокійно, з посмішкою та лагідним словом. Не згадуйте вчорашні прорахунки, особливо мізерні, не вживайте образливих слів.
 • Не підганяйте, розрахувати час – це ваш обов’язок, якщо ж  ви цю причину не вирішили – гріха дитини у цьому немає.
 • Відправляючи дитину до школи, побажайте їй успіхів, скажіть їй декілька лагідних слів, без подібних застережень: «Дивись, поводь себе гарно!», «Щоб не було зауважень!» тощо.
 • Забудьте фразу: «Чи був ти чемний?». Зустрічайте дитину спокійно, не сипте на неї тисячу запитань, дайте їй розслабитись (згадайте, як вам важко після важкого робочого дня). Коли дитина збуджена і хоче з вами чимось поділитись, не відмовляйте їй у цьому, вислухайте, на це ви не витратите багато часу.
 • Якщо дитина замкнулась, щось її турбує, не наполягайте на поясненні її стану, хай заспокоїться, тоді вона все сама розкаже.
 • Зауваження вихователя вислуховуйте не в присутності дитини. Вислухавши, не поспішайте влаштовувати сварку. Говоріть з дитиною спокійно.
 • При спілкуванні з дитиною не вживайте умовностей: «Якщо ти будеш добре поводитись, то…». Часом умови ставляться важкі, і тоді ви можете опинитися у непривабливому світлі.
 • Протягом дня знайдіть /постарайтесь знайти/ півгодини для спілкування з дитиною. В цей час найважливішими повинні бути справи дитини, її біль, її радощі.
 • У сім’ї має бути єдина тактика спілкування всіх дорослих із дитиною. Всі розходження щодо виховання дитини вирішуйте без неї. Коли щось не виходить, порадьтеся з вчителями, психологом. Не зайвим буде почитати літературу для батьків, там ви знайдете багато корисного.
 • Завжди будьте уважними до стану здоров’я дитини, коли щось її турбує: головний біль, поганий стан. Найчастіше – це об’єктивні показники втоми, перевантаження.
 • Знайте, що навіть діти 7-8 років люблять казки, особливо перед сном, або пісню, лагідні слова. Не лінуйтесь зробити це для них. Це їх заспокоїть, зніме денну напругу, допоможе спокійно заснути і відпочити. Не нагадуйте перед сном про неприємні речі, про роботу. Завтра новий трудовий день, і дитина повинна бути готова до нього. А допомогти в цьому їй повинні батьки своїм доброзичливим ставленням.
 • Чекати якогось дива від дитини, радісних поривань душі, доброти, треба терпляче, відшукуючи ці риси в дитині, постійно заохочуючи її.

Пам’ятка «Як спілкуватися з дитиною»

 1. Спілкування на рівних. Рівень очей.
 2. Попросити дитину вас чому-небудь навчити.
 3. Запитувати в дітей поради.
 4. Цікавитися планами дитини та їх враховувати.
 5. Запитувати в дитини її річ і стукатися до неї в кімнату.
 6. Просити допомоги в чому-небудь. Після цього не критикувати.
 7. Давати посильні доручення – з відомим успіхом.
 8. Схвалення взагалі (у цілому).
 9. Підтримка у важкій ситуації (навести приклад із власного життя знайти три позитивних моменти — оптимістичний погляд на життя).
 10. Не сюсюкати з дитиною. Розмовляти як з дорослим.
 11. Зустрічати як кращого друга і проводжати.
 12. Якщо ви не праві, просіть вибачення.
 13. Дозволяйте дитині виражати свої почуття і діліться своїми.
 14. Дозволяйте робити дітям помилки і зустрічатися з їхніми наслідками (негативний досвід — це теж досвід).
 15. 100 %-ва увага мінімум 15 хвилин щодня.
 16. Концентруйте увагу не на помилці, а на тому, як вийти зі складної ситуації.
 17. Обійми 2—3 рази на день мінімум.