Rss

Інклюзивна освіта

Інклюзивне навчання у школі: кроки до успішного початку

Що таке інклюзивне навчання?

Багато батьків надзвичайно лякає вираз «інклюзивне навчання». Але що ж це насправді таке? Міністерство освіти і науки України визначає інклюзивне навчання як систему освітніх послуг, гарантованих державою, що базується на принципах недискримінації, врахуванні багатоманітності людини, ефективного залучення та включення до освітнього процесу всіх його учасників. Мета інклюзивного навчання – створити вільне, безбар’єрне  середовище для навчання дітей з особливими освітніми потребами. 

В Україні основною категорією дітей з особливими освітніми потребами прийнято вважати осіб з особливостями психофізичного розвитку: з порушеннями зору; із порушеннями слуху; з порушеннями мовлення; із затримкою психічного розвитку; з порушеннями опорно-рухового апарату; із розумовою відсталістю; зі складними вадами розвитку (у тому числі з розладами аутичного спектру).

У справді інклюзивному середовищі діти з особливими освітніми потребами відчувають себе безпечно, вони включені в колектив та беруть повноцінну участь у житті суспільства. Інклюзія передбачає пристосування шкіл та їх загальної освітньої філософії та політики до потреб усіх учнів – як обдарованих дітей, так і тих, котрі мають особливі потреби.

В чому особливості інклюзивного навчання: 

 1. За допомогою інклюзивного навчання стирається межа між системою освіти та системою допомоги учням з особливими освітніми потребами.
 2. Батьки мають змогу безпосередньо приймати участь у навчанні дитини.
 3. Діти постійно перебувають та спілкуються в шкільному колективі та за його межами.
 4. Усі учні інклюзивного класу спокійно сприймають відмінності між людьми.
 5. Комплексний підхід до навчання та виховання дітей, що забезпечує отримання уваги від батьків, послуг від вузьких фахівців та педагогів, які надають свої знання та підтримку, забезпечують матеріалами для навчання (книги, фото- та відео-матеріали, посібники тощо).
 6. Важливо зазначити, що інклюзивний клас не означає, що навчання для усіх учнів буде уповільненим або матиме програмові зміни. До того ж, навчання в інклюзивному класі може бути корисним для усіх учнів. Адже діти вчаться сприймати людські відмінності та толерантно до них ставитися, налагоджувати стосунки та співпрацювати з дітьми, які відрізняються від них. Надзвичайно важливо, що діти також стають більш емпатійними, тобто вчаться співпереживати іншим.Більш інформації можна знайти на інфографіках на сайті МОН https://mon.gov.ua/ua/prosto-pro-inklyuzivnu-osvitu/infografiki, а також у спеціальному розділі ДЛЯ БАТЬКІВ https://mon.gov.ua/ua/dlya-batkiv

Розташований за адресою:

м. Суми, вул. 20 років Перемоги,9 (І поверх ССШ №3),

Тел.(0542) 701971

E-mail: irc-sumy@ukr.net

Графік роботи:

Понеділок – з 09.00 до 18.00

Вівторок – з 09.00 до 18.00

Середа – з 09.00 до 18.00

Четвер – з 09.00 до 18.00

П’ятниця – з 09.00 до 18.00

Обідня перерва – з 12.00 до 12.45

Проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини здійснюється за попереднім записом кожного вівторка та четверга з 09.00 до 16.00.

Первинний прийом батьків (одного з батьків) або законних представників дитини проводить директор Центру або уповноважені ним працівники, які визначають час та дату проведення комплексної оцінки та встановлюють наявність таких документів:

 • документів, що посвідчують особу батьків (одного з батьків) або законних представників (копія та оригінал);
 • свідоцтва про народження дитини (копія та оригінал);
 • індивідуальної програми реабілітації дитини з інвалідністю (у разі інвалідності) (копія та оригінал);
 • форми первинної облікової документації№ 112/0«Історія розвитку дитини», затвердженої Міністерства охорони здоров’я України,
 • у разі потреби – довідки від психіатра.

Щоп’ятниці відбувається засідання фахівців ІРЦ з метою узагальнення результатів комплексної оцінки.

У нашому закладі навчаються діти з особливими освітніми потребами. З учнями проводяться корекційні заняття, для чого створено спеціальний кабінет.

Для зарахування на інклюзивну форму навчання учня необхідно подати:

 • заяву одного з батьків (законних представників) або особисту заяву (для учнів, які на дату подання заяви є повнолітніми);
 • документ про наявний рівень освіти (копія свідоцтва про базову загальну середню освіту, табель або виписку оцінок із класного журналу за останній рік навчання);

Умови доступності закладу освіти для навчання осіб з особливими освітніми потребами

З метою забезпечення рівного доступу до освітніх послуг усіх учасників освітнього процесу в комунальній установі Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 9 м. Суми, Сумської області створюється сучасне, безпечне та комфортне освітнє середовище для навчання осіб з особливими освітніми потребами з урахуванням особливостей їхнього розвитку, а саме:

 • заклад повністю забезпечений необхідними навчальними площами;
 • виконано ремонт туалетів;
 • виконано поточний ремонт класних кімнат;
 • зроблено капітальний ремонт шкільної їдальні за вимогами НАССР.

Усі основні приміщення закладу мають природне освітлення. Світло на робочі місця падає ліворуч. При оздоблені навчальних приміщень враховано такі вимоги: стіни світлих тонів; меблі, парти – кольору натурального дерева; стелі, віконні рами – білі. Розташування меблів й обладнання, декоративних рослин сприяє максимальному використанню денного світла і рівномірному освітленню приміщень. З вересня по травень у приміщеннях рівень освітлення підвищується за допомогою штучного освітлення. У закладі дотримується повітряно – тепловий режим. Приміщення  обладнані системами центрального опалення та вентиляції, що забезпечують сприятливі мікрокліматичні умови внутрішнього середовища. Чистота повітря у закладі забезпечується регулярністю вологого прибирання, використанням всіх видів провітрювання (наскрізне, кутове, однобічне).

Навчальні меблі класних кімнат відповідають віковим та морфофункціональним особливостям дітей, враховується специфіка освітнього процесу.

Шкільна та пришкільна території підтримуються в належному стані.

Станом на 1 лютого  2022 року в закладі відкрито 5 класів з інклюзивною формою навчання, у яких навчається 5 учнів з ООП школи І та ІІ ступенів навчання.

Учні навчаються відповідно до індивідуальних  програм розвитку, складених членами команди психолого-педагогічного супроводу за висновками Інклюзивно-ресурсного центру. Заклад забезпечено педагогічними кадрами, які володіють методиками роботи з дітьми з особливими освітніми потребами.  З учнями працюють досвідчені вчителі, асистенти вчителя, практичний психолог, соціальний педагог, логопед, дефектолог, реабілітолог.

Для дітей з інклюзивною формою навчання модифіковано одну  та адаптовано чотири  навчальні програми та плани, створено позитивний клімат шкільного середовища.

Наявні належні умови для перебування в закладі дітей з особливими освітніми потребами: забезпечено безперешкодний доступ до приміщення закладу освіти для осіб з порушеннями опорно-рухового апарату (встановлено пандус), дотримані вимоги ширини проходів вхідних дверей; сходи мають безпечну конструкцію і покриття; кожна крайняя сходинка має візуальний індикатор.

У закладі є ресурсна зона для відпочинку та занять учнів з особливими освітніми потребами, яка розташована у кабінеті практичного психолога. Серед засобів навчання учнів з ООП наявні ноутбук для роботи із застосуванням інноваційних технологій; юнгіанська пісочниця для корекційних занять та релаксаційних вправ; для індивідуальної роботи з учнями з ООП набір «Нумікон» для розвитку дрібної моторики, логіки, креативності, асоціативного мислення, уявлення про форми і числа, усного рахунку, пам’яті.

Організовано додаткові освітні послуги: індивідуальні корекційно-розвиткові заняття з практичним психологом; логопедом;  дефектологом та ЛФК з реабілітологом.

Налагоджено співпрацю з батьками.